Arménie – země ve stínu Araratu
Vydejme se společně na cestu
Obyvatelé této malé zakavkazské republiky vás zahrnou tím nejlepším ze své spíže a sezvou známé jen proto, že jste náhodou přišli do jejich vesnice. Záhy zjistíme, že tato pohostinnost může být smrtící. Z upřímného pozvání na kávu se obvykle vyklube bohatýrská pitka, při níž teče vodka proudem. Putování získává nečekaný rozměr.
Z Jerevanu vyrazíme po hřebenech Malého Kavkazu až k jezeru Sevan, sněhovými závějemi vyšplháme na čtyřtisícový Aragatz, nahlédneme do monastýrů a stařičkých kostelíků z počátků křesťanství a na závěr také do Náhorního Karabachu. Čekají nás hluboké zážitky, přátelství s místními přetrvává roky.
A nebyli bychom v Arménii, když bychom nenavštívili také východní Turecko, na jehož straně společné hranice se nachází královské město Ani a především bájná hora Ararat.
Nejoblíbenější přednáška s několika desítkami opakování!
Muzeum pod širým nebem
Arménie bývá často přirovnávána k muzeu pod širým nebem. Desítky kostelíků, monastýrů a ornamentálních křížů chačkarů najdeme ve volné krajině. Ve stepi, v hlubokých údolích, na vzdálených koncích horských cest. Objevování těchto kouzelných míst je námětem na nezapomenutelnou výpravu.
Proměny v čase
V roce 2002 jsme se na Malý Kavkaz vypravili poprvé. Arménie se pomalu vzpamatovávala z války o Náhorní Karabach. Od té doby se mnohé změnilo. Do arménských stepí a hor se opakovaně vracím se skupinami turistů - klientů. Fotografie pořízené s odstupem let poskytují zajímavé srovnání.
Fotogalerie